Menü

Dijital takograf kullanımı, sürücü kartının takografın sol tarafındaki ilk yuvaya (1) takılmasıyla başlar. Sürücü kartının, çip yukarı bakacak şekilde yerleştirilmesi önemlidir. Takograf, sürücü kartını ve sürücü kimliğini tanıdıktan sonra takograf kullanım süreci sürücünün adının yer aldığı bir karşılama ekranıyla başlar.

Takograf daha sonra ekranda düğmelere basılarak yanıtlanabilecek bazı sorular gösterecektir. Takografların ve versiyonlarının farklı türleri olduğundan, verilerin nasıl girileceğine ilişkin adımlar biraz farklı olabilir ancak işlevler aynıdır. Genel olarak, aşağıdaki adımları bilmeniz gerekir:

  • Sürücü kartının önceki bir takograftan geri çekilmesi -> Tamam
  • Son geri çekme ile şimdiye kadar geçen zaman boşluğunu doldurmak için manuel bir giriş (ör. dinlenme, çalışma). Bazı takograflar, dinlenip dinlenmediğinizi sorarak yardımcı olur ve bir anda boşluğu doldurur. Çoğu durumda, boşluğu doldurmak için takograf faaliyetleri (semboller) ve süreleri için manuel bir giriş seçeneği vardır.

NOT: Doğru takograf etkinliğini girmemek (örneğin dinlenmek yerine çalışmak) yaygın bir hatadır ve bu durum ihlallere yol açabilir.

  • Aracın şu anda bulunduğu ülke
  • Tüm girişlerin çıktısı -> EVET/HAYIR
  • Onaylıyor musunuz -> EVET/HAYIR

Tüm girişler ayarlandıktan sonra takograf hazırdır ve ekranda izin verilen sürüş ve dinlenme süresinin mevcut durumu gösterilir. Sürücü kartı yuvasının yanındaki (1) düğmesine uzun basıldığında, geçerli ülkenin onaylanması gerekir ve ardından sürücü kartı çıkarılır. Sürücü kartı takıldıktan sonra yukarıdaki adımlar tekrar başlayacaktır.

Dijital takografta manuel giriş nasıl yapılır?

Manuel giriş yapmak için sürücü kartı takografa takılmalıdır. Takograf daha sonra her zaman ekranda kartın son çekilmesinden şimdiye kadar olan zaman boşluğunu doldurmak için faaliyetlerin manuel olarak girilmesini isteyecektir. Takograf düğmeleri kullanılarak zamana bağlı olarak birden fazla aktivite kaydedilebilir.

Dijital takograf kartı ilk kez nasıl kullanılır?

Dijital takograf kartınızı ilk kez kullanmak oldukça basittir;

  • Takograf kartının çipinin yukarı baktığından ve Takograf makinesini gösterdiğinden emin olun
  • Dijital takograf kartını takograf makinesinin 1 numaralı yuvasına kaydırın
  • Takograf makinesinde gösterilen zamanın doğru olup olmadığını kontrol edin
  • Yanlışsa saati manuel olarak düzenleyin
  • “Tamam” düğmesine basın

Artık yola çıkmaya hazırsınız, Takografınız tüm sürüş verilerinizi dijital takograf kartınıza kaydedecektir. Genellikle dijital takograf kartının ilk kez kullanılması ile sonraki aşamada kullanılması arasında pek bir fark yoktur.

Dijital takografta dil ayarları nasıl değiştirilir?

Takografın dili, dijital takografın ana veya OK düğmesine basılarak değiştirilebilir, ardından ‘ayarları’ seçmek için ok düğmelerini kullanın. Oradan bir dil seçip dili ayarlayabilir ve onaylayabilirsiniz.